Materiały dydaktyczne dla nauczycieli!

Znajdź materiały
Wydarzenia kalendarzowe
Temat
expand_less
Rosliny i zwierzęta
0
Zjawiska atmosferyczne
0
Muzyka, śpiew, taniec
0
Widz i aktor
0
Poznawanie siebie i otoczenia
0
Czynności samoobsługowe, higiena
0
Plastyka
0
Bezpieczeństwo
0

Pokaż więcej

arrow_drop_down
Rodzaj materiałów
expand_less
Wiersz
0
Scenariusz
0
Książka
0
Piosenka
0
Grupa wiekowa
expand_less
5-latki
0
4-latki
0
6-latki
0
3-latki
0
Dzień Rodziny POEM
Marchewkowe Pole
Wiersz
...

Dzień Rodziny

Kilka dni temu, 15 maja, obchodziliśmy Dzień Rodziny!

Zbliżają się niedługo bardzo ważne dla nas święta – Dzień Mamy, Dzień Dziecka, jak i Dzień Taty. To dla nas czas na dzielenie się uczuciami z naszymi najbliższymi. Planujemy zrobić rodzicom niespodziankę i nauczyć się wierszyka na pamięć!

Wiersz Jadwigi Koczanowskiej „

*Mama i tata”.

Mama i tata to świat nasz cały,

ciepły, bezpieczny, barwny, wspaniały,

to dobre, czułe, pomocne ręce

i kochające najmocniej serce.

To są wyprawy do kraju baśni,

wakacje w górach, nad morzem, na wsi,

loty huśtawką, prawie do słońca,

oraz cierpliwość, co nie ma końca.

Kochana Mamo, Kochany Tato,

dzisiaj dziękować chcę Wam za to,

że mnie kochacie, że o mnie dbacie

i wszystkie psoty mi wybaczacie.

event_note
03.08.2022
attachment
1
perm_identity
Mateusz Kulesza
Scenariusz
...

Duszki w krainie muzyki

Cele ogólne: uczestniczy w utworze muzycznym w charakterze twórcy muzyki
Cele operacyjne: - dziecko
- słyszy zmieniające się w utworze tempo i dynamikę,
- potrafi zilustrować ruchem słyszaną muzykę,
- umiejętnie współdziała w grupie
Metody: aktywizująca: aktywne słuchanie muzyki wg. Batii Strauss, drama
Formy: indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne: nagranie utworu Pizzicato, apaszki, patyczki, kubeczki i gumki recepturki, materiały z warsztatów metodycznych: Aktywne słuchanie muzyki wg. Batii Strauss.

Przebieg:
1. Przywitanie piosenką: Wszyscy są witam was, rozpoczynać już czas, jestem ja jesteś ty, raz, dwa, trzy.
2. Opowiadanie nauczycielki będące wstępem do wysłuchania utworu muzycznego "Pizzicato"
Latem pojechałam na wycieczkę do dużego zamku, który znajdował się w malowniczej okolicy pod lasem. W trakcie długiego zwiedzania zaczęłam się trochę nudzić więc postanowiłam zobaczyć dokąd prowadzą kręte drewniane schody w zamku. Wchodziłam powoli a schody bardzo skrzypiał, po chwili doszłam do drzwi na poddaszu. Powoli otworzyłam drzwi a w środku było bardzo ciemno. Poszukałam więc latarki. Moim oczom ukazały się stare skrzynie, kufry a pod sufitem dużo pajęczyn. Pomyślał, że nic ciekawego, ale weszłam dalej .Wtedy pod moimi nogami przebiegły dwie małe myszki. Wystraszyłam się trochę, odskoczyłam na bok. Podniosłam latarkę ku górze i zobaczyłam małe, białe duszki bawiące się pod sufitem.
Czy chcecie zabawić się w duszki, które bawią się na strychu nocą?
3. "Duszki" - zabawa ruchowa z apaszkami przy utworze Pizzicato.
Zabawa ruchowa: wstęp – duszki skradają się na strych powolutku na paluszkach.
Część A – skradają się i straszą wzajemnie wypowiadając rytmicznie słowa: Hu-ha. Część B – taniec duszków, podskakiwanie, wirowanie.
4. Nauczycielka kontynuuje opowiadanie: Oprócz wesołych duszków znalazłam na poddaszu zamku kuferek w którym były patyczki i kubeczki z gumeczkami. Obejrzyjcie je sobie a za chwilę spróbujemy na nich zagrać.
5. Gra na instrumentach z podziałem na dwie grupy: jedna grupa gra na patyczkach a druga na kubeczkach a potem zamiana ról, tak aby każde dziecko zagrało na każdym instrumencie.
6. Pożegnanie i podziękowanie za wspólną zabawę.
event_note
22.06.2022
perm_identity
Ewa Wójcik
Scenariusz
...

Moja stolica - Warszawa

Scenariusz zajęć
Temat: Stolica Polski - Warszawa

Cel ogólny:
• rozwijanie mowy oraz koncentracji uwagi;
Cele szczegółowe: Dziecko:
• wie, skąd się wzięła nazwa Warszawa.
• wie co oznacza słowo stolica.

Formy pracy:
• indywidualna

Metody:
• słowna,


Środki dydaktyczne: opowiadanie W. Chotomskiej Wars i Sawa, ilustracje do opowiadania, gazety ze zdjęciami Warszawy, klej, nożyczki, rymowanka, kolorowy papier,.

Przebieg zajęć.
1. Przywitanie dzieci oraz sprawdzenie obecności.

2. Oglądanie albumów, książek przedstawiających Warszawę.

3. Wyjaśnienie znaczenie słowa stolica. Nazywanie przez nauczyciela najważniejszych zabytków i znanych obiektów stolicy (Stare Miasto, Łazienki, pomnik Syrenki, Belweder, Pałac Kultury i Nauki...).

4. Słuchanie opowiadania W. Chotomskiej Wars i Sawa.
Dawno, bardzo dawno temu, nad brzegiem Wisły mieszkał młody rybak Wars. Któregoś dnia, gdy szedł nad rzekę, by zarzucić sieci, usłyszał piosenkę:
"Siedem fal mnie strzeże i siedem błyskawic.
Kto się ich nie lęka, niech się tutaj zjawi".
Piosenkę śpiewała dziewczyna. A głos miała tak piękny, słodki i wdzięczny, że Wars nie zawahał się ani chwili:
– Nie bój się niczego! – zawołał. Wskoczył do swojej łodzi i popłynął. Ledwo jednak odbił od brzegu, rozpętała się straszna burza.
– Roztrzaskamy ci wiosła!– syczały błyskawice.
– Porwę twoje sieci na strzępy! – ryczał wiatr.
– Zatopimy łódź! – groziły fale.
Ale Wars płynął tak szybko, że ani wiatr, ani fale, ani błyskawice nie mogły go dogonić. Kiedy był już na środku rzeki, wśród wzburzonych fal ujrzał dumną postać: pół rybę, pół dziewczynę.
Była to syrena.
Zdziwił się Wars. Podpłynął bliżej, wyciągnął rękę. Syrena podała mu tarczę i miecz. I nagle... zmieniła się w piękną dziewczynę.
– Na imię mam Sawa – powiedziała. – Teraz ty broń mnie, rzeki i miasta.
A potem było jak w bajce:
– Żyli długo i szczęśliwie dzielny Wars i piękna Sawa.
Rosło miasto nad Wisłą – dzielna, piękna Warszawa.
Fale płyną jak dawniej... Wiatr powtarza piosenkę.
– Jaki herb ma Warszawa? – Syrenkę!

5. Rozmowa na temat opowiadania.
− Gdzie mieszkał Wars?
− Kto śpiewał piosenkę?
− Jak miała na imię syrena? Jak wyglądała?
− Co Sawa dała Warsowi? Po co dała mu miecz i tarczę?
− Jak nazywa się miasto, które powstało z rybackiej osady?
− Skąd powstała nazwa Warszawa?
− Nad jaką rzeką leży Warszawa? Jaki ma herb?


6. Podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zajęciach.
event_note
21.06.2022
perm_identity
Judyta Urbańczyk
Scenariusz
...

W KRAINIE PANI WIOSNY

Grupa: 3 - 4 latki
Prowadząca: Magdalena Wojdak – Plewka

Cele ogólne:
• Utrwalanie charakterystycznych cech wiosny
• Utrwalenie określeń dotyczących ilości przedmiotów w zbiorze: więcej, mniej, tyle samo; przeliczanie elementów

Cele operacyjne.
Dziecko:
• potrafi rozwiązać zagadki
• przelicza w zakresie 4
• umiejętnie segreguje przedmioty wg kolorów,
• gromadzi doświadczenia plastyczne,
• estetycznie porusza się przy muzyce,
• współdziała z nauczycielką i dziećmi
• śpiewa piosenki o tematyce wiosennej
• czerpie radość z podejmowanych działań i ich wyników

Metody:
• słowne: rozmowa, instrukcja słowna,
• czynnościowe: zadań stawianych do wykonania,
• oglądowa: pokaz

Formy:
• indywidualna, zespołowa, grupowa

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

Lp. SYTUACJA EDUKACYJNA ZAMIERZONE EFEKTY
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
Powitanie dzieci :
Bardzo pięknie witam was
Na zabawę nadszedł czas
W prawo krok, w lewo krok
Potem obrót, uścisk rąk
Już rączkami klap, klap, klap
Już nóżkami tup, tup, tup
W prawo krok, w lewo krok
Potem obrót, uścisk rąk

- dziecko chętnie uczestniczy w zabawie powtarzając słowa i gesty pląsu za nauczycielką

Tekst rymowanki
Nauczyciel:
• Dzisiaj rano, gdy przyszłam do przedszkola znalazłam na biurku list. Na kopercie jest napisane: Dzieci z grupy "Misie". Przeczytam Wam go.

Kochane Dzieci!
Tak bardzo się cieszę, że mogłam do Was napisać. Witam Was ciepłym, pogodnym słonkiem, śpiewem ptaków, klekotem boćków, wesołym rechotem żab i ciepłym oddechem wietrzyka. Czeka mnie dużo pracy, by widać mnie było wokoło, dlatego myślę, że mi pomożecie. Przygotowałam dla Was ciekawe zadania, które sprawdzą, co o mnie już wiecie. Życzę miłej zabawy i powodzenia... A kiedy wyjdziecie na spacer, miejcie uszy i oczy otwarte.
P.S. Przekazuję wam wiosenny koszyk z różnymi zadaniami , zapewne rozwiążecie je bez problemu. Bawcie się dobrze, bądźcie
grzeczne, ściskam was mocno. Pani Wiosna

• Nauczyciel: Ciekawa jestem jakie to niespodzianki wam przygotowała Pani Wiosna, Wy też pewnie jesteście ciekawi . Zapraszam Was do wspólnej zabawy, zaczynamy.

- dziecko uważnie słucha czytanego listu

List od Pani Wiosny , koszyk z zadaniami

I zadanie
Treść: Chciałabym posłuchać czy znacie jakąś piosenkę o wiośnie?
Śpiewanie przez dzieci piosenki "Wiosenkę witamy"

- dzieci śpiewają piosenkę, piosenki "Wiosenkę witamy"
- ilustrują ruchem treść piosenki

Koperta z I zadaniem

II zadanie –
Treść: -Rozwiąż zagadkę, a odpowiedź znajdź wśród zbioru obrazków rozsypanych na dywanie
• Rozwiązywanie zagadek umysłowych - odgadywanie rozwiązania i szukanie odpowiedzi wśród zbioru obrazków rozsypanych na dywanie - wieszanie rozwiązania na tablicy

Przybył z ciepłych krajów
w czerwonych bucikach gdy go ujrzy żabka pod wodę umyka (bocian)
Gdy się chowa za chmury świat się staje ponury a weselej na świecie kiedy śmieje się z góry (słońce)
Jest cała zielona i kumka od rana ucieka do wody gdy widzi bociana (żaba)
Na górskiej polance, Zakwitam co roku,
Na fioletowo lub żółto Rosnę tez w ogródkach, Nazywam się .... (Krokus)

- dziecko rozwiązuje zagadki
- potrafi wybrać ten obrazek, który jest zgodny z odpowiedzią

- zagadki, bocian, żaba, słońce, krokus

III zadanie
Treść: Zabawa w słowa Pani rzuca Ci piłkę i mówi część słowa, a ty jej powiedz jaka jest druga połowa ża – ba, kro – kus
chmu – ra, bo – cian
wio – sna, tra – wa
słoń – ce, drze – wo

- dzieci chwytają piłkę i odgadują drugą połowę słowa

Koperta z III zadaniem, piłka

IV zadanie-
Treść: Wiosenny wiatr do sali wpadł . Dmuchnął parę razy i rozsypał kolorowe tulipany . A wy dzieci musicie je posegregować i włożyć do wazonów. Powodzenia
N. wyjmuje kwiaty z koperty i rozsypuje je. Dzieci segregują kwiaty wg kolorów i wkładają je do wazonów.
• Ile jest kwiatów czerwonych, żółtych, pomarańczowych?
• Których jest najwięcej?
• Których najmniej?
• Ile jest wszystkich kwiatów?
N. zauważa, że w kopercie został jeszcze jeden kwiatek czerwony:
• Do którego wazonu włożę ten kwiat?
• Ile będzie teraz?
• Których kwiatów jest tyle samo?
- dzieci segregują kwiaty wg kolorów, przeliczają, porównują

Koperta - tulipany
1- pomarańczowy
3 – czerwone,
3 – żółte
3 wazony

V zadanie
Treść: Zapraszam wszystkie dzieci do wspólnej zabaw . Biegajcie po sali jak ptaki swobodnie, a kiedy usłyszycie przerwę w muzyce, to zatrzymajcie się i zachowujcie się jak ptaki, których nazwę wasza pani wymieni.
Bociany – stoją na jednej nodze i wołają kle – kle.
Jaskółki – robienie jaskółki.
Kukułki – zatrzymanie się i wołanie ku – ku.

- dzieci i rodzice naśladują sposób poruszania się bociana, jaskółki i kukułki

zabawa przy muzyce Vivaldiego z cyklu
" Cztery pory roku – Wiosna"

VI zadanie
Treść: zielona jest wiosna zielona jest trawa zielona jest także skacząca żaba. Wyczarujcie proszę z magicznych kółek zieloną żabkę. Instrukcję obsług zostawiam waszej pani. Powodzenia!
• Wykonanie żabki techniką origami płaskie z kołek.

- dziecko wie w jaki sposób należy składać przygotowane przez nauczyciela koła,
- potrafi wykonać żabę techniką origami

Zielone koła różnej wielkości, klej

Zakończenie:
Nauczyciel:
• Nasza zabawa dobiega już końca, widzę że jeszcze coś jest w koszyku, czyżbyśmy jeszcze nie zrobili jakiegoś zadania, nie to jest chyba kolejny list od Pani WIOSNY.
Brawo!
Wiedziałam, że sobie poradzicie i prawidłowo wykonacie wszystkie zadania. Teraz już wiecie, co lubię i wiem, że doskonale mnie znacie, dlatego w nagrodę przesyłam Wam prezent- niespodziankę. Życzę Wam wielu wiosennych przygód....
Pani Wiosna
• Tak pani wiosna ma rację , że doskonale sobie poradziłyście ze wszystkimi zadaniami i zasłużyłyście na nagrodę, którą jest naklejka ze słoneczkiem i napisem Wspaniale!
Nauczyciel wręcza wszystkim dzieciom naklejkę i dziękuje za aktywny udział w zajęciach.
Na zakończenie dzieci recytują wiersz "Wiosna".

- dzieci odczuwają radość z dobrze wykonanych zadań,

List, naklejki ze słoneczkiem i napisem Wspaniale!

ZAŁĄCZNIKI

I LIST
Kochane Dzieci!
Tak bardzo się cieszę, że mogłam do Was napisać. Witam Was ciepłym, pogodnym słonkiem, śpiewem ptaków, klekotem boćków, wesołym rechotem żab i ciepłym oddechem wietrzyka. Czeka mnie dużo pracy, by widać mnie było wokoło, dlatego myślę, że mi pomożecie. Przygotowałam dla Was ciekawe zadania, które sprawdzą, co o mnie już wiecie. Życzę miłej zabawy i powodzenia... A kiedy wyjdziecie na spacer, miejcie uszy i oczy otwarte.
P.S. Przekazuję wam wiosenny koszyk z różnymi zadaniami , zapewne rozwiążecie je bez problemu. Bawcie się dobrze, bądźcie grzeczne, ściskam was mocno. Pani Wiosna

I zadanie - Treść: Chciałabym posłuchać czy znacie jakąś piosenkę o wiośnie?
II zadanie –
Treść: Zawsze wiosna oznaki ze sobą niosła-Rozwiąż zagadkę a odpowiedź znajdź wśród zbioru obrazków rozsypanych na dywanie
Przybył z ciepłych krajów
w czerwonych bucikach gdy go ujrzy żabka pod wodę umyka (bocian)
Gdy się chowa za chmury świat się staje ponury a weselej na świecie kiedy śmieje się z góry (słońce)

Jest cała zielona i kumka od rana ucieka do wody gdy widzi bociana (żaba)
Na górskiej polance, Zakwitam co roku,
Na fioletowo lub żółto Rosnę tez w ogródkach, Nazywam się .... (Krokus)
Gdy przychodzi wiosna, ona się pojawia Jest zielona...... trawa

III zadanie
Treść: Zabawa w słowa Pani rzuca Ci piłkę i mówi część słowa, a ty jej powiedz jaka jest druga połowa ża – ba kro – kus de – szczyk
chmu – ra bo – cian
wio – sna tra – wa
słoń – ce drze – wo

IV zadanie-
Treść: Wiosenny wiatr do sali wpadł . Dmuchnął parę razy i rozsypał kolorowe tulipany . A wy dzieci musicie je posegregować i włożyć do wazonów. Powodzenia
N. wyjmuje kwiaty z koperty i rozsypuje je. Dzieci segregują kwiaty wg kolorów i wkładają je do wazonów.
Ile jest kwiatów czerwonych, żółtych, pomarańczowych? • Których jest najwięcej? • Których najmniej? • Ile jest wszystkich kwiatów? N. zauważa, że w kopercie został jeszcze jeden kwiatek czerwony: • Do którego wazonu włożę ten kwiat? • Ile będzie teraz? • Których kwiatów jest tyle samo?

V zadanie
Treść: Zapraszam wszystkie dzieci oraz ich rodziców do wspólnej zabawy . Biegajcie po sali jak ptaki swobodnie, a kiedy usłyszycie przerwę w muzyce, to zatrzymajcie się i zachowujcie się jak zwierzęta, których nazwę wasza pani wymieni.
Bociany – stoją na jednej nodze i wołają kle – kle.
Jaskółki – robienie jaskółki.
Kukułki – zatrzymanie się i wołanie ku – ku.
Żaba, pszczoła,

VI zadanie
Treść: zielona jest wiosna zielona jest trawa zielona jest także skacząca żaba. Z pomocą rodziców wyczarujcie z magicznych kółek zieloną żabkę. Instrukcję obsług zostawiam waszej pani. Powodzenia!

II LIST
Brawo!
Wiedziałam, że sobie poradzicie i prawidłowo wykonacie wszystkie zadania. Teraz już wiecie, co lubię i wiem, że doskonale mnie znacie, dlatego w nagrodę przesyłam Wam prezent- niespodziankę. Życzę Wam wielu wiosennych przygód....
Pani Wiosna
Tak pani wiosna ma rację , że wyśmienicie sobie poradziłyście ze wszystkimi zadaniami i zasłużyłyście na nagrodę, którą jest naklejka ze słoneczkiem i napisem Wspaniale!
N. przykleja wszystkim dzieciom naklejkę
Na zakończenie dzieci recytują wiersz "Wiosna"
event_note
05.06.2022
perm_identity
MAGDALENA WOJDAK - PLEWKA
Scenariusz
...

SCENARIUSZ Z OKAZJI DNIA MAMY I TATY – 4 LATKI

Grupa dzieci: 4 – latki
Opracowane przez : mgr Magdalena Wojdak- Plewka

Cele ogólne:

- Integracja społeczności przedszkolnej – dzieci, rodziców i nauczycieli
- Wzmacnianie więzi emocjonalnej z mamą i tatą
- Pielęgnowanie tradycji Świąt Dnia Mamy i Taty

Cele operacyjne:
Dziecko:

• Potrafi zaprezentować własne umiejętności wokalne, recytatorskie, aktorskie, taneczne
• Wzmacnia więzi uczuciowe z rodziną
• Kulturalnie zachowuje się w czasie występów
• Wręcza wykonany przez siebie upominek dla mamy i taty

Środki dydaktyczne:
- fortepian
- chusta animacyjna
- upominki
- rekwizyty
- stroje: kwiaty, Calineczka, żuk, żabka, jaskółka, krecik, myszka, liszka, pająk, kwiatowy chłopiec

Formy:
- indywidualna
- zespołowa
- zbiorowa
Metody:
- czynna – stawiania zadań do wykonania

Przebieg spotkania:

I. Powitanie zebranych gości przez nauczycielkę, złożenie życzeń, zaproszenie do obejrzenia programu artystycznego.

II. Występ dzieci – przedstawienie programu artystycznego

LIWIA - ŻABKA
Witajcie nam goście, witajcie nam mili.
Bardzo się cieszymy, żeście tu przybyli.

GNIEWKO - MYSZKA
Dzisiaj obchodzimy Dzień Mamy i Taty,
Będą pocałunki, życzenia i kwiaty.

KUBA- ŻUK
Jedno jest takie miejsce na ziemi,
gdzie nie jesteśmy sami.
W którym możemy porozmawiać
z naszymi rodzicami.

JULKA - CALINECZKA
Przytulić się do taty,
przytulic się do mamy.
Najpewniejszy ratunek i pociecha.
I już smutek i zmartwienie
w mig ucieka.

LIWIA - ŻABKA
Dziś piękny dzień Kochani - to Wasze święto więc Was serdecznie na występ ZAPRASZAMY.

KWIATY -
A gdzie jest nasza Calineczka? Pewnie jeszcze śpi.
My ją obudzimy. Calineczko, obudź się.

JULKA - CALINECZKA
Wcale nie śpię. Umyłam się kroplami rosy.
Dzień dobry moje kwiatuszki.

CALINECZKA ŚPIEWA SOLO PIOSENKĘ "MAŁA RACJA" - CAŁA GRUPA ŚPIEWA Z CALINECZKĄ REFREN
1.Chociaż jestem całkiem mała
Radę daję sobie sama
Wiec odważnie świat przemierzam
I nikomu się nie zwierzam.
II. Ktoś powiedział, żem zbyt mała
By dać radę sobie sama
Niech więc znajdzie jakiś przykład
I da na ten temat wykład.
Ref. Małe smuteczki lepsze niż duże
Małe opady lepsze niż burze
Małe czy duże wybieraj sam
Ja swoją rację na pewno mam. (2x)
2. Chociaż jestem całkiem mała
Dobrze radzę sobie sama
Z ciekawością świat oglądam
Choć nóżkami ledwo stąpam.
IV. Lecz nie będę uwag słuchać
I na zimne w porę dmuchać
Po co martwić się mam stale
Lepiej mało albo wcale.
Ref. Małe smuteczki… (2x)

JULKA - CALINECZKA
Jak tu pięknie. Mogę zostać z wami?
WSZYSCY
Tak oczywiście. Zamieszkaj z nami na łące.

PIOSENKA "CALINECZKA, CALINECZKA" z zastosowaniem chusty animacyjnej –
Calineczka tańczy w środku wokół niej kwiaty, Calineczka, żuk, żabka, jaskółka, krecik,
myszka, liszka, pająk, kwiatowy chłopiec.

"Calineczka"
(sł. i muz. Danuta i Karol Jagiełło)

1. Mieszkała na leśnej polanie,
w kielichu małego kwiateczka,
i wszyscy kochali ją wokół,
nazywając ją Calineczka.
Ref.: Calineczka, Calineczka,
delikatna jak szarotka,
lecz zakocha się w niej każdy,
kto ją na swej drodze spotka.
2. Aż razu pewnego ropucha,
żuk gruby, pan krecik i myszka
za mąż chcieli wydać ją siłą,
lecz pomógł jej motyl i liszka.
Ref.: Calineczka, Calineczka...
3. Na koniec jaskółka skrzydlata,
ta, którą Calinka ogrzała,
zabrała ją w podróż daleką
i za morze z nią odleciała.
Ref.: Calineczka, Calineczka...
4. Tam szczęście i spokój znalazła,
wśród kwiatów i słońca tropiku.
Została na zawsze za morzem,
przy małym kwiatowym chłopczyku.

JULKA - Calineczka
Mama jest najważniejsza!
Ale na drogach świata
razem z nią towarzyszy
dzieciom – ukochany tata.

AGATA K. - Kwiat
Kochana Mamo, kochany Tato,
bardzo kochamy was głównie za to,
że zawsze o nas ogromnie dbacie
i bardzo mocno nas kochacie.

ZOSIA - Jaskółka
Wiele pięknych kwiatów znamy:
Tulipanów, róż i bzów.
My dla naszych Mam dziś mamy najpiękniejsze kwiaty słów:
Słowo miłość – za ich troski.
Słowo wdzięczność – za ich trud.
Dar to skromny – dar dziecięcy,
Wyśpiewany z serc jak z nut.

EDZIO - Pająk
Tato,tato ukochany,
My życzenia Ci składamy.
Przesyłamy jakby z procy,
Sto całusów z całej mocy!

PIOSENKA "JESTEŚ MAMO SKARBEM MYM"
Kiedy mija noc i dzień nastaje
Zawsze mówisz mi witaj kochanie.
Po czym tulisz mnie, czule całujesz
Więc zaśpiewam Ci, to co ja czuję.
Proszę otwórz serce swe
Niech w nie wpadną słowa twe
Które Tobie teraz ja
Podarować właśnie chce.
REF. Jesteś mamo skarbem mym
Kocham Ciebie z całych sił.
Jesteś wszystkim tym co mam
Wszystko Tobie mamo dam.
WSZYSCY mówią:
Kochana Mamo!
Koniczynki małe dużo szczęścia dają,
a najwięcej dzieci, które Cię kochają!
Bądź szczęśliwa mamo,
zawsze uśmiechnięta,
w każdy dzień tygodnia
nie tylko od święta!

PIOSENKA "JESTEŚ TATO SKARBEM MYM"
Kiedy mija noc i dzień nastaje
Zawsze mówisz mi witaj kochanie.
Po czym tulisz mnie, czule całujesz
Więc zaśpiewam Ci, to co ja czuję.
Proszę otwórz serce swe
Niech w nie wpadną słowa twe
Które Tobie teraz ja
Podarować właśnie chce.
REF. Jesteś tato skarbem mym
Kocham Ciebie z całych sił.
Jesteś wszystkim tym co mam
Wszystko Tobie tato dam.

WSZYSCY mówią:

Kochany Tato!
Chcę latawce puszczać, jeździć na rowerze,
grać w piłkę na plaży i zbudować wieżę.
Mój kochany tato za wszystko dziękuję,
przepraszam za psoty i mocno całuję!

Piosenka "Moja wesoła rodzinka"

1.My rodzinkę dobrą mamy,
zawsze razem się trzymamy!
I choć czasem czas nas goni,
my jak palce jednej dłoni!

Ref. Mama, tata, siostra, brat
I ja – to mój mały świat!
Dużo słońca, czasem grad –
To wesoły jest mój świat!

2.Mama zawsze kocha czule,
ja do mamy się przytulę,
Tata ma pomysłów wiele,
jest najlepszym przyjacielem!

Ref. Mama, tata, siostra, brat
I ja – to mój mały świat!
Dużo słońca, czasem grad –
To wesoły jest mój świat!


MARYSIA - Liszka
Wesoło mi z moją mamą
śmiać się, bawić i grać.
Mama wszystkiemu zaradzi,
niczego nie trzeba się bać.

ANTOSIA - Kwiat

Moja mama wszystko wie,
Moja mama kocha mnie.
W dniu jej święta, święta mamy.
Dam jej koszyk z kwiatuszkami.


STAŚ – Kwiatowy chłopiec
Tato co Ci jeszcze dam?
Wszystko, co najlepsze mam!
Kocham Ciebie, jestem Twój,
to najlepszy prezent mój!
MARYSIA - Liszka
Moja mama czarodziejka
Zawsze dla mnie znajdzie czas,
Opowiada piękne bajki
I o zdrowie moje dba.

ZOSIA - Jaskółka
Wyczaruje pyszny obiad i ubranie czyste da,
Więc ją kocham bardzo mocno i w serduszku zawsze mam.

FRANEK - Krecik
Dużo tacie mówić chciałem
ale biegnąc zapomniałem,
więc tatusiu nadstaw uszka
i zapytaj się serduszka,
niech ci powie jego bicie,
że ja kocham Cię nad życie.

Piosenka " Rodzinka"
1. Gdy w niedzielę słońce świeci,
mama z tatą zapraszają dzieci.
Na wycieczkę na spacerek,
do lasu na łąkę, na rowerek.

Ref. Co rodzinka, to rodzinka,
fajna z nimi każda chwilka.
Mama, tata, brat czy siostra,
każda chwilka jest radosna.
2. Z mamą poczytamy bajki,
z tatą z klocków zbudujemy domek.
Narysuję z bratem kotka,
a z siostrą pójdziemy na spacerek.

GNIEWKO – Myszka, TSIKHAN – Żuk
Wiwat, wiwat Mamo,tato
bardzo mocno Was kochamy
żyjcie nam sto lat
tak Wam śpiewa cały świat.

KUBA - Żuk
Nic Wam dać nie mogę,
nie mam nic dobrego.
Więc dam Wam buziaka
i to nie jednego.

ZOSIA - Jaskółka
Dam buziaków wiele
i szepnę na uszko,
że was bardzo kocha
moje małe serduszko.

PIOSENKA "MAMO MAMO"
1.Mamo, mamo dziś wszystkie dzieci
Niosą dla was życzeń bukiecik
Serduszka gorące, kwiatuszki pachnące RAZEM
Co wyrosły na naszej łące,
2.Tato, tato dziś wszystkie dzieci
Niosą dla was życzeń bukiecik
Serduszka gorące, kwiatuszki pachnące RAZEM
Co wyrosły na naszej łące,

LIWIA - Żabka
Dziś słoneczko jasno świeci,
ptaszek pięknie śpiewa.
A w przedszkolu przedszkolaki
składają życzenia.
WSZYSCY
Wszystkim Mamom,
wszystkim Tatom.
Zdrowia, pomyślności,
uśmiechów na co dzień
i dużo radości.
Odśpiewanie STO LAT DLA RODZICÓW.
III. Złożenie życzeń i rozdanie upominków przez dzieci.

event_note
05.06.2022
perm_identity
MAGDALENA WOJDAK - PLEWKA
Scenariusz
...

Bal Karnawałowy

BAL KARNAWAŁOWY.
Cel ogólny: Poznanie tradycji i zwyczajów związanych z karnawałem, kształtowanie poczucia rytmu i wrażliwości muzycznej. Integracja społeczności przedszkolnej.
Cele szczegółowe:
- Dziecko potrafi poruszać się rytmicznie do muzyki,
- Dziecko bierze udział w zabawach muzyczno- ruchowych oraz konkurencjach,
- Dziecko potrafi współpracować grupie, w sytuacjach zadaniowych
- Dziecko jest otwarte w kontaktach z dziećmi innych grup,
- Dziecko okazuje radość ze wspólnej zabawy
Metody:
- słowne: instrukcja
-oglądowe: pokaz
-praktycznego działania: zadania stawiane do wykonania
Formy: indywidualna, zespołowa, grupowa
Środki dydaktyczne: balony, gazety, płyta cd, krzesełka,
Przebieg uroczystości:
1. Zabawa "Powitanka"
Witam wszystkie wróżki na balu (machają rączką i na ich cześć wszyscy hip hip hurra)
-Witam wszystkich żołnierzy
- Witam wszystkich policjantów
- Witam wszystkie zwierzątka..itp.
2. "Prezentacja strojów" - dzieci grupami ustawiają się w rzędzie, każda grupa po kolei przy muzyce tanecznym krokiem obchodzi dookoła salę (w ten sposób dzieci prezentują swoje stroje) pozostałe grupy oklaskami nagradzają swoich kolegów
3. Rozgrzewka przed tańcem
Sprawdzamy czy na bal zabraliśmy:
– Ręce (machamy)
– Nogi (tupiemy)
– Głowę ( potrząsamy)
– Bioderka (kręcimy )
4. Gimnastyka przy muzyce z elementami Zumby - Minionki "Banana papaya"
5. Zabawa muzyczno- ruchowa "Labado"
6. Taniec w parach - chłopcy proszą dziewczynki.
7. Konkurs "Królowie parkietu"- ( po 2 osoby z każdej grupy)- taniec do muzyki disco polo
8. Zabawa wspólna "Pociągi"- każda grupa tworzy pociąg, na przerwę w muzyce zmiana maszynisty.
9. Konkurencja "Taniec z balonem" ( po dwie pary z każdej grupy)
10. Zabawa z balonem- odbijanie balona w kole, przy muzyce, tak aby nie upadł na ziemię, (każda grupa wiekowa tworzy własne koło)
11. Gimnastyka przy muzyce z elementami Zumby – Bruno Mars "Updown funk"
12. Konkurencja"Taniec na gazecie" (po 2 pary z każdej grupy)
13. Zabawa przy muzyce- wspólne pląsy.
14. Przerwa na poczęstunek dla dzieci.
15. Zabawa muzyczno- ruchowa "Kaczuchy"
16. Konkurencja "Taniec w parach" ( po 2 pary z każdej grupy) taniec do różnego rodzaju muzyki) walc, samba, rumba, rock and roll itp.
17. Wspólna zabawa przy piosence "Wyginam śmiało ciało"
18. Konkurs " "tańczące krzesła" " 2 pary z każdej grupy. Przy dźwiękach muzyki dzieci chodzą dookoła krzeseł ustawionych na środku sali, przy czym zawsze mamy o jedno krzesło mniej w stosunku do osób chcących zająć miejsca. Dziecko, które nie zdąży usiąść na przerwę w muzyce, odpada z dalszej zabawy.
19. Zabawa integracyjna przy piosence "Na pożegnanie wszyscy razem"


event_note
29.05.2022
perm_identity
Magdalena Ilnicka
Scenariusz
...

Scenariusz z okazji Dnia mamy i taty" 4 latki

Dzień Mamy i Taty 5- latki


Powitanie

Piosenka" Moja rodzina"- inscenizowana ruchem śpiewana przez wszystkie dzieci

My rodzinę dobrą mamy, zawsze razem się trzymamy
I choć czasem czas nas goni, my jak palce jednej dłoni.

Mama, tata, siostra, brat i ja to mój mały świat
Dużo słońca, czasem grad, to wesoły jest mój świat.

Mama zawsze kocha czule, ja do mamy się przytulę,
Tata kocha lecz inaczej, uspokaja, kiedy płaczę.

Gdy napsocę i nabroję, siedzę w kącie, bo się boję.
Tata skarci, pożałuje, a mamusia pocałuje.

Kiedy nie ma taty, mamy, wszyscy sobie pomagamy
I choć sprzątać nie ma komu, jest wesoło w moim domu.


Dziecko I
Jest jedno takie zdjęcie,
które lubimy my sami. MIKOŁAJ M.
To zdjęcie naszych rodziców:
taty i mamy.

Dziecko II
Mama
ma na nim suknię z welonem
i bukiet róż,
a tatuś włos w inną stronę,
oczy tak cudnie rozanielone, OLIWIA
jakby był w niebie już. I - daję słowo! –
tak wyglądają,
jakby im do szczęścia
nas tylko brakowało!

Dziecko III

Dzisiaj to szczęście, to my sami.
Codziennie w domu z naszymi rodzicami. ZUZIA
Gdy po przedszkolu w domu odpoczywamy,
nagle słyszymy…




Dziecko IV

( słychać pukanie)
Krok ten dobrze znamy
Powracającej z pracy mamy. STASIU
Jeszcze na schodach z dala od progu
Poznamy mamę po tym kroku.

Dziecko V

Spóźniony obiad zjada sama
To właśnie cała nasz mama.
I tak nam dobrze blisko mamy
Wszystko jej potem opowiadamy. MARTA
Co się trafiło dzisiaj komu.
Tak dobrze z mamą w kochanym domu.
Dziecko VI
Mama jest kucharką doskonałą,
jakich jest na świecie mało.
Ona robi śniadanie, IGOR R.
obiad i kolację -
myślę, że przyznacie mi rację,
że są to przysmaki same,
jak przystało na naszą mamę.
Dziecko VII
My mamę bardzo kochamy, MIKOŁAJ W.
Bo wiemy ile jej zawdzięczamy.

Piosenka ( dla mamy)

(Słychać dzwonek)
Wiem co ten dzwonek znaczy.
To tata wraca po całym dniu z pracy. PAULINA
Zmęczony, powoli kroczy,
nawet zmęczone są jego oczy.



Dziecko IX

Mój Tata jest duży jak wieża,
a nogi ma długie jak struś. KUBA K.
Przedwczoraj pokazał mi jeża
i liczyć nauczył do stu.

Dziecko XV
Na mapie pokaże mi Paryż,
a w parku wiewiórkę i psa. MIŁOSZ L.
Opowie jak dawniej bywało,
gdy Tata był mały jak ja.


Dziecko XVI

Dzień Taty jest w czerwcu to wie każdy z nas
By w domu radosnym był świętem FRANEK
I tata od rana pogodną ma twarz.
Zanućmy dla niego piosenkę.

Piosenka (dla taty)

Razem:
Kochana Mamo, kochany Tato,
kochamy was głównie za to,
że zawsze o nas dbacie
i na pewno mocno kochacie.
Przyjmijcie życzenia:
sto lat w zdrowiu i marzeń spełnienia!

Taniec Bruno Mars "Updown funk"
Taniec ( do muzyki klasycznej)



event_note
29.05.2022
perm_identity
Magdalena Ilnicka
Scenariusz
...

Nasze zmysły

Scenariusz zajęć w grupie 5- latków "Nasze zmysły"
event_note
29.05.2022
perm_identity
Magdalena Ilnicka
Scenariusz
...

W krainie prawdy i dobra

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

Grupa: 5 latki

TEMAT: W KRAINIE PRAWDY I DOBRA

Cele ogólne:
kształtowanie wrażliwości dzieci na prawdę i dobro
modelowanie postaw prospołecznych u dzieci

Cele operacyjne:
Dziecko
uważnie ogląda bajkę i wypowiada się na jej temat,
zna pojęcie dobro, prawda i wypowiada się na ich temat,
rozwija umiejętności rozpoznawania i nazywania wartości moralnych,
odróżnia dobro od zła,
dokonuje wyboru “prawdziwych" wartości,
współpracuje w grupie,
słucha poleceń nauczyciela
wykonuje pracę plastyczną - wydzierankę z papieru kolorowego.

Metody i techniki:
pogadanka, burza mózgów
Formy:
indywidualna, grupowa, zespołowa

Środki dydaktyczne:
bajka H. Ch. Andersena na CD “Nowe szaty króla", piosenka Aidy “Mucha w mucholocie", chusta animacyjna, szablony serduszek, papier kolorowy, klej

Przebieg zajęć"
Powitanie
Dzieci w kole, nauczyciel (N) śpiewa z dziećmi :
Wszyscy są witam was,
zaczynamy już czas,
jestem ja jesteś ty, raz dwa trzy. (2x)

Podróż do “Krainy prawdy i dobra"
N razem z dziećmi przy piosence Aidy pt. “Mucha w mucholocie" ilustrując gestem i ruchem jej treść, wyrusza z dziećmi do “Krainy prawdy i dobra".

N. razem z dziećmi ogląda bajkę “Nowe szaty króla"
(wersja krótka - 5 minut).
Przepracowanie problemu - rozmowa na temat treści obejrzanej bajki kierowana pytaniami:
Czym najbardziej lubił zajmować się król?
Kto przybył do królestwa?
Jaką “zaletę" miały ubiory szyte przez oszustów?
Dlaczego wszyscy mieszkańcy królestwa kłamali królowi, że widzą te szaty?
Kto był prawdomówny i powiedział prawdę, że król jest nagi?
Czy można kłamać innym ludziom?
Czy mówiąc nieprawdę zachowujemy się dobrze?
Próba oceny postępowania bohaterów bajki.

Zabawa ruchowo - naśladowcza pt." Jestem królem"
Dzieci udają, że są królem - poruszają się dumnie po sali, kłaniają się głową w prawą stronę potem w lewą stronę. Następnie robią ukłony , pokazują swoje strojne szaty.

Zabawa “Prawda - kłamstwo"
N. razem z dziećmi rozkłada chustę animacyjną i wyjaśnia do czego będzie ona potrzebna.
Zabawa będzie polegała na tym, że N. zadaje pytania - jeśli dzieci stwierdzą, że mówi nieprawdę - wchodzą na kolor czerwony chusty. Jeśli stwierdzą, że mówi prawdę - wchodzą na kolor niebieski.
Morze jest niebieskie?
Słońce jest zielone?
Słyszymy nosem?
Usta mamy czerwone?
Jest mi wesoło, gdy ktoś zrobi mi przykrość?
Powinniśmy o siebie dbać?
Mogę innych oszukiwać?
Jest mi smutno, kiedy ktoś nie chce się ze mną bawić?
Jestem zadowolony, gdy ktoś na mnie nakrzyczy?
Pokazywanie języka jest dobrym zachowaniem?
Jest mi miło kiedy ktoś narysuje mi laurkę?
Cieszę się, gdy moi koledzy są dla mnie mili?

“Burza mózgów"
Dzieci siadają wokół chusty, N. podaje wyraz - dzieci podają skojarzenia do tego słowa:
uczciwy -
sprawiedliwy -
dobry -
nie kradnie -
nie oszukuje -
prawda -
szlachetny -
kłamie -
leniwy -
pracowity -
dobro - …

Zabawa - masażyk “Kanapka dla przyjaciela"
Dzieci odwrócone bokiem do chusty animacyjnej, siedzą jedno za drugim.

“Kanapka"
Najpierw chleb pokroję (uderzamy lekko brzegami dłoni p plecach
dziecka)
Potem posmaruję (głaszczemy całą powierzchnią dłoni plecy)
Na to ser położę (przykładamy wiele razy i na krótko dłonie do placów)
Pomidora dołożę (rysujemy małe kółka na plecach),
I posolę i popieprzę (dotykamy delikatnie plecy, przebierając palcami),
Żeby wszystko było lepsze (masujemy plecy)
Już nie powiem ani słowa, bo kanapka jest gotowa.

Po zrobieniu kanapki - dzieci przewracają się do środka chusty. Można masażyk powtórzyć.


“Serduszko dobroci"
N. pyta się dzieci “Co to znaczy mieć dobre serce". Dzieci odpowiadają na zadane pytanie. N. zaprasza dzieci do stolików, do wykonania “Serduszka dobroci" . Instruuje je, jak należy wykonać serduszko.
Dzieci siadają, rwą czerwony papier na małe skrawki i przyklejają je na szablon serca.
Po zakończeniu prac N. wspólnie z dziećmi organizuje z nich wystawę w sali

Zakończenie.
N. podsumowuje zajęcie i dziękuje dzieciom za ich udział.








Opracowała: mgr Agnieszka Gańska
event_note
28.05.2022
perm_identity
Agnieszka Gańska
Scenariusz
...

Mama, tata, siostra, brat to mój mały świat

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

Grupa: 5 latki

Temat: “Mama, tata, siostra, brat - to mój mały świat"

Cele ogólne: - kształcenie umiejętności prawidłowego nazywania członków rodziny,
rozwijanie uczucia miłości, szacunku i życzliwości wobec najbliższych,
dzielenie się wiadomościami na temat życia w rodzinie.

Cele operacyjne: dziecko - wypowiada się na temat utworu,
rozumie słowo “mama, tata, siostra, brat",
wymienia członków swojej rodziny,
reaguje na słowne sygnały nauczycielki,
uczestniczy w zabawie ruchowej,
bierze udział w pracy plastycznej.

Metody: słowna - wiersz, rozmowa, podawane instrukcje,
czynna - zadań stawianych do wykonania

Formy: praca z całą grupą, indywidualna

Środki dydaktyczne: wiersz B. Formy “Moja rodzina", ilustracje związane z tematem zajęcia, piosenka “My rodzinę fajną mamy...", zdjęcia rodzinne, papier pakowy/szary z naklejonym sercem, klej, mazaki, kartki papieru, kredki ołówkowe

Przebieg zajęcia:
Dzieci siedzą półkolem przed nauczycielką.
Słuchanie wiersza B. Formy “Moja rodzina"

Moja rodzina to ja, mama, tata.
Mam też siostrę i młodszego brata.
Siostra jest wysoka, czarne włosy ma,
a braciszek mały, skończył latka dwa.

Wspólne zabawy, wspólne spacery.
Zimą na sanki, latem na rowery.
Czas wolny zawsze razem spędzamy,
bardzo mocno wszyscy się kochamy.


Rozmowa na temat treści utworu:
O kim opowiada wiersz?
Jakie postacie tam występują?
Kto to jest mama/tata/siostra/brat?
Co można robić razem z rodziną?


Nauczyciel rozdaje dzieciom przyniesione przez nich zdjęcia rodziny.
“Moja rodzina to…" - wypowiedzi dzieci na temat zgromadzonych fotografii o członkach rodziny:
kto znajduje się na zdjęciu (imiona bliskich osób, pokrewieństwo),
gdzie ta fotografia była zrobiona i przy jakiej okazji (konkretne miejsce, można podać nazwę miasta, miejscowości),
co lubicie robić ze swoją rodziną?
co jest najważniejsze w rodzinie?


Zaprezentowanie kartonu z naklejonym sercem. Poproszenie dzieci o naklejenie fotografii wokół serca. Dzieci smarują klejem zdjęcia i naklejają je.

- “Jak myślicie, co to serce w środku waszych rodzin może znaczyć?"
Dzieci podają propozycje - miłość, przyjaźń, dobroć, pomaganie sobie wzajemnie jak ktoś ma kłopot, opiekowanie się jak ktoś choruje albo jest smutny, szanowanie się, przytulanie się kiedy jest komuś źle lub przykro, spędzanie razem wolnego czasu, chodzenie na spacer, itp.

- “Widzicie jak wiele dobra można poczuć będąc w rodzinie?" Poproszę teraz, żebyście połączyli wasze naklejone zdjęcia z sercem. Narysujcie mazakiem strzałkę od fotografii do serca. To połączenie waszych rodzin z sercem będzie znakiem, że w rodzinie wszyscy się kochamy, pomagamy sobie, przytulamy się do siebie, czyli wszystko to, co wcześniej powiedzieliście.
Przypięcie kartonu ze zdjęciami na tablicę.


Zabawa ruchowa do piosenki “My rodzinkę fajną mamy…"
Zapraszam Was teraz do muzycznej zabawy, wstaniemy i zaśpiewamy razem piosenkę, którą dobrze znacie z rytmiki z ciocią Olą.


My rodzinę dobrą mamy
zawsze razem się trzymamy! (marsz w miejscu)
I choć czasem czas nas goni (szybkie przebieranie nogami)
My jak palce jednej dłoni! (pokazanie dłoni)
Ref. Mama, tata, siostra, brat (liczenie na palcach)
I ja - to mój mały świat! (pokazanie kuli ziemskiej)
Dużo słońca, czasem grad - ( pokazywanie palcami promieni słońca i spadającego
gradu)
To wesoły jest mój świat! (dwa wesołe podskoki)
Mama zawsze kocha czule, (położenie dłoni na sercu)
ja do mamy się przytulę, (objęcie się rękami)
w bólu, żalu i rozterce,
bo ma mama wielkie serce! (ułożenie serduszka z palców)
Ref. Mama, tata, siostra …
Z tatą świetne są zabawy, (naśladowanie gry w piłkę)
z nim świat robi się ciekawy!(pokazanie kciuka w górę)
Tata ma pomysłów wiele, (pokazanie na głowę)
jest najlepszym przyjacielem! (pokazanie dwóch kciuków w górę)
Ref. Mama, tata, siostra …
Gdy napsocę i nabroję,(machanie piąstkami)
stoję w kącie i się boję!(opuszczona głowa w dół)
Tata skarci, pożałuje,
a mamusia pocałuje! (wysyłanie buziaków)
Ref. Mama, tata, siostra …
Kiedy nie ma taty, mamy,
wszyscy sobie pomagamy! (pokazywanie wyciągniętych przed sobą rąk)
I choć sprzątać nie ma komu, (machanie palcem na “nie")
jest wesoło w naszym domu!(dwa wesołe podskoki)
Ref. Mama, tata, siostra …

8. Zaproszenie dzieci do stolików i zachęcenie do narysowania swojej rodziny.
Po zajęciu - omówienie prac, zorganizowanie wystawy.


Opracowała: mgr Agnieszka Gańska


event_note
28.05.2022
perm_identity
Agnieszka Gańska