CHOROBA BOSTOŃSKA

INFORMUJEMY, ŻE U DZIECI UCZĘSZCZAJĄCYCH DO PRZEDSZKOLA ZDIAGNOZOWANO CHOROBĘ BOSTOŃSKĄ.
PROSIMY O OBSERWACJĘ DZIECI I W RAZIE WYSTĄPIENIA NIEPOKOJĄCYCH OBJAWÓW O KONSULTACJĘ U LEKARZA.

Choroba bostońska - objawy

Do typowych objawów choroby bostońskiej należą:

• wypryski na stopach, dłoniach i w obrębie jamy ustnej, utrzymujące się od 7-10 dni;

• gorączka do 39 st. C, najczęściej krótkotrwała, mijająca po około 2-3 dniach;

• wysypka może pojawić się też na pośladkach, genitaliach i w pachwinach.

Chorobie towarzyszy ogólnie złe samopoczucie, pęcherze surowicze w gardle i jamie ustnej często przekształcają się w owrzodzenia i nadżerki, powodując ból przy przełykaniu.

Choroba bostońska - diagnoza

Przy pierwszych objawach choroba bostońska bywa często mylona z ospą wietrzną, bo wypryski w pierwszej fazie są bardzo podobne do pęcherzy surowiczych występujących w przebiegu ospy. Diagnostyka polega na wizualnej ocenie zmian skórnych. Istnieją badania laboratoryjne w kierunku wirusów Coxsackie, jednak są one drogie i wykonuje się je w celach naukowych, nie są wymagane do zdiagnozowania choroby bostońskiej u pacjenta.

Choroba bostońska - leczenie

Jak w przypadku większości chorób wirusowych, leczenie choroby bostońskiej jest objawowe. Najważniejsze jest nawadnianie. Wykwity mogą być jednak bardzo uciążliwe, szczególnie owrzodzenie w obrębie jamy ustnej, dziecko może więc odmawiać picia. To niebezpieczne, może bowiem skutkować odwodnieniem wymagającym hospitalizacji. Najlepiej podawać choremu chłodną wodę, która łagodzi ból, należy zaś unikać soków, które podrażniają nadżerki i wzmagają nieprzyjemne odczucia.

W przypadku wysokiej temperatury podajemy dziecku środki przeciwgorączkowe. Możemy też podać mu środek przeciwbólowy, jeśli zmiany skórne w jamie ustnej powodują dyskomfort, utrudniają jedzenie i picie.

U niektórych pacjentów mogą zdarzyć się nawroty choroby nawet po trzech tygodniach po przebytej bostonce. Należy pamiętać, że raz przebyta choroba bostońska nie uodparnia dziecka na całe życie, wywołują ją bowiem różne wirusy. Choroba bostońska może mieć różny przebieg, dzieci najczęściej przechodzą ją łagodnie, zdarza się jednak, że odczuwany ból i dyskomfort jest spory.
Komunikat 2017-10-11, 08:57 | autor: MAŁGORZATA JAKIMIAK