UWAGA! RODZICE

Informujemy, że w przedszkolu dzieci chorują na tzw. grypę żołądkową.
W razie wystąpienia u dziecka niepokojących objawów, prosimy o pilną konsultację z lekarzem.
Poniżej podajemy ważne informacje na temat objawów choroby.
Przypominamy również, że po przebytej chorobie dziecka rodzic zobowiązany jest do przedstawienia zaświadczenia lekarskiego lub oświadczenia {na podstawie wizyty kontrolnej)o możliwości powrotu do przedszkola.

Grypa żołądkowa to potoczna nazwa zakażenia przewodu pokarmowego, którego sprawcą jest wirus rota czyli rotawirus.
Grypa żołądkowa u dzieci zaczyna się gorączką i ogólnym złym samopoczuciem. Do tych objawów szybko dołączają biegunka i bardzo często wymioty. Największym zagrożeniem dla zdrowia dziecka jest odwodnienie.

Grypa żołądkowa jest bardzo zaraźliwa - rotawirus przenosi się drogą kropelkową i na rękach, a chory jeszcze przed pojawieniem się u niego pierwszych objawów może zarażać innych. Wirusa można również "złapać" od osoby chorej jak i od ozdrowieńca. Dlatego tak często choroba dziecka kończy się chorobą całej rodziny.

Grypa żołądkowa: czym jest i jakie sa jej objawy

To co my znamy jako grypę żołądkową lekarze nazywają wirusowym zakażeniem przewodu pokarmowego. Choroba rozwija się w ciągu 1–3 dni. Rotawirusy dostają się do organizmu i namnażają się w przewodzie pokarmowym, uszkadzając jego śluzówkę. Wraz z gorączką pojawiają się wtedy bóle brzucha i gwałtowna biegunka albo wymioty (nawet kilkanaście razy w ciągu doby). Dolegliwości zwykle ustępują w ciągu 3–5 dni, czasem utrzymują się kilka dni dłużej. Przebycie grypy żołądkowej chroni przed ponownym zakażeniem, ale tylko takim samym typem wirusa – inne jego typy (a jest ich wiele) mogą znów wywołać chorobę.
Grypa żołądkowa u dzieci powoduje niebezpieczne odwodnienie.
Dlatego niezbędna jest wizyta u lekarza.

Komunikat 2017-03-31, 19:33 | autor: MAŁGORZATA JAKIMIAK